top of page

7 patarimai, kaip rasti patikimą tekstų rašytoją (copywriter) iš pirmo kartoDvi moterys kalbasi, geria kavą ir dirba kompiuteriu

Kokybiškas turinys yra kelias į sėkmingą verslą ir ištikimą klientų bendruomenę. Įtaigūs tekstai atlieka daug skirtingų funkcijų: jie pritraukia skaitytojų, lydi lankytojus apsipirkimo kelionėje, edukuoja esamus klientus ir padeda juos išlaikyti.

Tačiau, jei norite kokybiško turinio, turite rasti profesionalų tekstų rašytoją. Džiaugiuosi, jog vis daugiau įmonių ir privačių asmenų renkasi profesionalias tekstų rašymo paslaugas vietoj to, jog turinį rašytų patys.

Tai leidžia suprasti, jog vis daugiau verslų vertina ir supranta turinio galią skaitytojams. Dažniausiai įmonės ieško laisvai samdomų tekstų rašytojų (freelance) arba darbuotojų pilnu etatu įmonėje. Nesvarbu, kokio rašytojo ieškote jūs, rasti tinkamą kandidatą visuomet yra sudėtinga. Samdydami nuolatinį darbuotoją, prisiimate daugiau atsakomybės. Dirbdami su freelanceriu, turite mažiau garantijų ir galbūt tik švaistote laiką.

Todėl šiame straipsnyje aptarsiu septynis būdus kaip rasti patikimą ir profesionalų tekstų rašytoją bei išvengti apgavikų ir tinginių. Kadangi pati esu laisvai samdoma specialistė, daugiau dėmesio skirsiu freelance rašytojų paieškoms.

Pradedam.


Kas yra tekstų rašytojas (copywriter)?

Prieš pradėdami, turėtume išsiaiškinti kas visgi yra tas tekstų rašytojas. Anglų kalboje terminas copywriter apgaubia gan nemažą paslaugų sąrašą ir lietuviškai jis reiškia reklaminių tekstų rašytoją. Tokie tekstai gali būti kuriami jūsų svetainei, reklamoms, elektroniniams laiškams ir kitiems turinio darbams.

Tačiau tas pats terminas copywriter dažnai yra priskiriamas visų tipų rašytojams. Bet tarkime, jei ieškote rašytojo ilgos formos turiniui – straipsniams ir tinklaraščio įrašams, šį darbą atlieka content writer arba ilgos formos turinio rašytojas.

Jų pareigos ir įgūdžiai šiek tiek skiriasi ir aš esu parašiusi straipsnį apie tai, kaip šiuos du rašytojų tipus atskirti ir kada geriau samdyti copywriter, o kada – content writer.

Tačiau sugrįžkime prie reklaminių tekstų kūrėjų. Jų taip pat yra kelių tipų. Dažniausiai copywriter yra skirstomi į:

  • Prekės ženklo rašytojai (brand copywriters) – jie kuria turinį, padedantį palaikyti prekės ženklo komunikaciją ir stilių. Tai tokie tekstai kaip sloganai, įmonės aprašymai, reklaminių skelbimų tekstai, vertės pasiūlymai ir pan.

  • Elektroninių laiškų rašytojai (email copywriters) – tai elektroninių laiškų kampanijų rašytojai. Jie daug dėmesio skiria laiško struktūrai, turiniui bei skaitytojų pritraukimui ir konvertavimui.

  • Tiesioginio atsako rašytojai (direct response copywriters) – rašo reklamines žinutes, iššokančių laukų turinį, raginimus veikti.

  • Socialinių tinklų rašytojai – jie daugiausiai kuria ir kuruoja turinį socialiniams tinklams.

  • SEO rašytojai (SEO copywriters) – jie daugiausiai dėmesio teikia raktažodžių ir geriausių SEO praktikų panaudojimui straipsniuose, svetainių tekstuose. Tačiau aš asmeniškai SEO copywriter neišskirčiau kaip atskiro reklaminių tekstų rašytojo tipo, nes SEO pagrindai yra itin svarbūs visiems turinio tipams.

Tad prieš samdydami rašytoją nuspręskite kam daugiausiai norite skirti dėmesio. Nors daugelis rašytojų turi universalius įgūdžius ir gali pasiūlyti daugiau nei vieną paslaugą, jei norite itin gero rezultato – visuomet rinkitės srities ekspertą.
Ar ieškoti rašytojo pilnu etatu ar laisvai samdomo darbuotojo?

Amžinas klausimas ir atsakymas priklauso tik nuo jūsų. Įmonei plečiantis, tikėtina, kad geriau yra samdyti darbuotoją, kuris dedikuos visą darbo dieną vien jūsų įmonės veiklai. Toks darbuotojas iki menkiausių detalių pažinos jūsų verslą ir galės tinkamai jį reprezentuoti.

Laisvai samdomi darbuotojai gali pagelbėti kuriantis verslui, kuomet turinio nėra tiek daug, o ir įmonė negali išlaikyti pilnos pozicijos. Taip pat freelance rašytojai yra puiki pagalba jau esamam jūsų kolektyvui. Papildomos rankos dar niekam nepakenkė, o efektyvus darbų padalinimas ne tik palengvins jūsų darbuotojų krūvį, bet ir skatins našumą.

Iš tiesų, manau, jog bet kurioje jūsų verslo stadijoje, laisvai samdomas rašytojas, dizaineris, socialinių tinklų specialistas ar kitos srities ekspertas gali įnešti daug naudingų įžvalgų. Profesionalus samdinys atsineša savo patirtį ir įgūdžius, surinktus iš daugybės skirtingų įmonių ir projektų, todėl jie gali pasiūlyti naudingą požiūrio kampą.

Nusprendus kuriuo keliu eisite, toliau surašiau patarimus, kaip rasti profesionalų darbuotoją ar laisvai samdomą rašytoją.

7 patarimai kaip rasti ir pradėti dirbti su nauju rašytoju

1. Apsibrėžkite savo tikslus

Dar prieš pradėdami naujų darbuotojų paiešką, susėskite su kolegomis ir pasitarkite ką reikia padaryti ir kokio rezultato iš būsimo rašytojo tikitės. Dažnai gali paaiškėti, jog turinio nėra tiek daug ir tam užteks laikinų papildomų rankų – tam puikiai tinka freelance rašytojas.

Taip pat nuspręskite kaip greitai jums reikia gauti turinį, kokį turinį (tinklaraščiui, socialiniams tinklams, naujienlaiškiui). Pagal tai galėsite nuspręsti, kokie įgūdžiai yra būtini būsimam darbuotojui ir kokios patirties ieškosite.

2. Raskite tinkamas vietas darbuotojų paieškai

Lietuvoje vis dar labai populiaru darbuotojų ieškoti darbo skelbimuose. Tačiau vis daugiau bendrovių papildomų rankų ieško Linkedin ir kituose socialiniuose tinkluose. Mano manymu, Linkedin yra viena geriausių vietų rasti naujų ir patikimų žmonių. Jūs galite patikrinti kandidato patirtį, išsilavinimą, įgūdžius ir bendrus ryšius. Galbūt jūsų tinklo žmogus yra dirbęs su tekstų rašytoju ir gali suteikti naudingų įžvalgų apie potencialų kandidatą. Taip daug lengviau rasite patikimą darbuotoją.

Facebook grupės yra kitas būdas, kaip įmonės ieško laisvai samdomų darbuotojų, o kartais ir nuolatinių darbuotojų. Tai irgi yra gerai, jei turite laiko peržiūrėti visus „PM” ir „aš galiu” komentatorius. Kadangi retas kuris Facebook nurodo savo darbinę patirtį, jūs labiau rizikuojate pasamdyti nepatikimą žmogų. Dažnai pastebiu, jog įmonės pradeda dirbti su neaiškiu profiliu ir galiausiai lieka apgauti.

Dar daug verslų, siekdami sutaupyti, dairosi į tokias platformas kaip Fiverr ar Upwork. Šiose laisvai samdomų darbuotojų svetainėse gausu profesionalių specialistų. Bet dar daugiau rasite nepatikimų ir niekam tikusių rašytojų bei apgavikų. Pirkdami tekstą už 10 eurų, rizikuojate, kad ne tik jame bus daugiau klaidų nei prasmės, bet ir turinys bus parašomas naudojant šabloną. Taip, galite remtis pozityviais atsiliepimais, bet kartais jie taip pat yra suklastoti.


3. Atidžiai peržvelkite rašytojo portfolio ir rekomendacijas

Šis punktas yra aktualesnis ieškantiems laisvai samdomų žmonių. Žinoma, rekomendacijos ir nudirbti darbai svarbu ir renkantis darbuotoją darbui pilnu etatu, bet tikriausiai tokiam darbuotojui esate paruošę ne vieną interviu etapą ir užduotį, padėsiančius įvertinti jų įgūdžius.

Kiekvienam laisvai samdomam darbuotojui negalite surengti serijos pokalbių ir prašyti atlikti nemokamų užduočių. Juk neprašote santechniko nemokamai atkimšti klozetą, kad vėliau pasamdytumėte suremontuoti kriauklę.

Todėl turite pasiruošti. Pirmiausiai į ką siūlyčiau atkreipti dėmesį, tai ar rašytojas turi svetainę, socialinių tinklų profilį, online portfolio ar bet kokį ženklą, kad jo darbai egzistuoja. Šiais laikais yra gausu pigių ir efektyvių įrankių svetainėms kurti bei turinio talpinimo platformų, kuriose rašytojas gali kelti savo darbus, naudodamas savo vardą.

Jei laisvai samdomas rašytojas negali pademonstruoti nė vieno darbo pavyzdžio, tokio žmogaus geriau nesamdyti.

Taip pat atkreipkite dėmesį į rekomendacijas. Jas galite rasti to žmogaus svetainėje ar Linkedin profilyje. Taip pat pastebiu, jog klientai rekomenduoja darbuotojus komentaruose Facebook grupėse. Žinoma, vien rekomendacijomis kliautis negalima – galbūt tai naujai pradedantis rašytojas ir jis ar ji dar nespėjo įsitvirtinti naujoje srityje. Bet tuomet jie turėtų turėti bent kelis savo darbų pavyzdžius.


4. Paklauskite savęs – ar darbų pavyzdžiai atitinka jūsų poreikius?

Jei ieškote žmogaus, kuris profesionaliai rašytų naujienlaiškį jūsų prenumeratoriams, o jūsų potencialus kandidatas yra socialinių tinklų rašytojas, galbūt verta žvalgytis toliau. Taip, bendri rašymo ir marketingo įgūdžiai sutampa skirtinguose tekstų tipuose, bet tam tikros formos tekstai reikalauja ypatingų sugebėjimų ir žinių.

Taip pat išanalizuokite rašytojo portfolio stilių ir pastebėkite ar jis sutampa su jūsų įmonės stiliumi. Nors viena iš geriausių rašytojo savybių yra lankstumas, įgyti įpročiai sunkiai keičiasi.

5. Stebėkite bendrą komunikaciją

Apie bet kurį žmogų galite sužinoti labai daug vien iš to, kaip jis ar ji kalba bei atrašo į jūsų laiškus. Jei viskas ko sulaukiate iš potencialaus tekstų rašytojo yra tik „taip, ne, ok”, bėkite kuo toliau. Tai rodo neprofesionalumą ir neatidumą klientams.


Laisvai samdomas rašytojas ar kitas specialistas su jumis turėtų elgtis taip, kaip jūs elgiatės su savo klientais. Nes jūs ir esate jo klientas. Ar apsipirktumėte parduotuvėje, kurioje į jus net nepakelia akių ir į užduotus klausimus atšauna po vieną žodį? Turbūt ne.

Taip pat svarbus aspektas – atrašymo laikas. Žinoma, visi esame žmonės ir ne visi galime atrašyti tą pačią minutę. Tačiau, jei jūsų kandidatas dingsta viduryje pokalbio kelioms dienoms arba visai neatrašo, tai raudona vėliava.
6. Iš karto aptarkite projektus

Pagaliau radote reklaminių tekstų rašytoją, kuris turi portfolio, komunikuoja pagarbiai ir laiku bei atitinka jūsų poreikius. Šaunu. Bet prieš keliaudami toliau, būkite atviri ir iš karto aptarkite ko tikitės iš naujojo rašytojo.

Tam yra labai svarbu sugrįžti prie pirmo punkto – jei nežinote kokių darbų jums reikia, tiek rašytojas, tiek jūs galite nusivilti. Būtinai aptarkite kokių tekstų tikitės, kokio ilgio yra projektas, kokią medžiagą jau turite ir ką reiktų rasti pačiam rašytojui. Kuo detaliau aptarsite darbus, tuo paprasčiau rašytojas galės įvertinti savo įkainius ir laiką, kiek užtruks projekto paruošimas.

Profesionalus rašytojas šiame žingsnyje taip pat gali atsisakyti užduoties, jei ji neatitinka jo patirties ir žinių. Tai yra bonusas jums (nepaisant to, kad teks toliau ieškoti), nes taip atsijosite tinkamiausius kandidatus ir nešvaistysite laiko darbuotojams, kurie nieko neišmano apie jūsų nišą ar neturi nė menkiausio susidomėjimo ja.

7. Pasirašykite sutartį

Daug laisvai samdomų rašytojų ima avansą ir nepasirašo sutarties. Tačiau iš to ką pastebiu socialiniuose tinkluose, daug įmonių ir laisvai samdomų specialistų nudega pirštus. Manau, jog įmonei kaip tik svarbu apsisaugoti, nes surasti žmogų po neaiškiu Facebook profiliu daug sunkiau nei rašytojui atgauti pinigus iš registruotos įmonės.

Paprasta sutartis apsaugo jus ir darbuotoją nenumatytų aplinkybių atveju. Žinoma, tobulų nebūna ir aš pati dirbu su keliais klientais be sutarčių, bet tik tuo atveju, jei galiu pasitikėti įmone ir jei dirbame jau ilgą laiką.


 


Nesvarbu, ar ieškote nuolatinių darbuotojų, ar laisvai samdomų specialistų – darbuotojų paieška yra sudėtingas procesas. Dažnai girdžiu nusiskundimus iš klientų ir draugų, dirbančių įmonėse ir marketingo agentūrose, jog „pasamdėm ir dingo” arba „pasamdėm ir nieko nemoka ir nedirba”. Todėl geriau skirti daugiau laiko tinkamų žmonių paieškoms ir ilgainiui ne tik sutaupyti laiko, bet ir pinigų.

Na, o jei ieškote profesionalios tekstų rašytojos – užsukite į mano darbų skiltį ir pasikalbėkime!


Egle-rackauskaite-writer_edited.jpg

Hi, thanks for stopping by!

My name is Egle, I’m a freelance content writer and strategist living in the Canary Islands.  

  • LinkedIn
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page